O nás
Príbeh Danubefishing.com
Príbeh Danubefishing.com
Myšlienka Danubefishing a vytvorenie tejto kvázi komunity rybárov venujúcich sa rybárčeniu na Dunaji nám prvýkrát napadla v roku 2016. Vedeli sme, že rybárov, konkrétne kaprárov loviacich na Dunaji na Hrušovskej zdrži až tak veľa nie je. Samozrejme, že časom sa ukázalo, že takých rybárov pár je a že ich fascinuje tento náročný lov na veľkej rieke, čo nás naozaj tešilo. Veľa rybárov loví na úsekoch ako je Gabčíkovo a nižšie po prúde, alebo na starom koryte Dunaja a jeho ramenách, ktoré sú obklopené naozaj krásnou prírodou.
Vyrastal som v Čunove, čo je mestská časť Bratislavy a kúsok od domu sa rozlieha Hrušovská zdrž. Tá má rozlohu cca 2500ha, no po pripočítaní hlavného toku Dunaja od prvej priehrady v Rakúsku až po priehradu v Gabčíkove vzniká vodná plocha naozaj veľkého rozsahu. Už ako malého má otec brával na ryby k tejto zdrži. Otec a dedo boli vášniví rybári, tak pochopiteľne ani mňa táto diagnóza neobišla. Tým, že otec už v rokoch 1997 prvýkrát našíval boilies pod háčik, bolo jasné, že ani mňa to časom neobíde. V roku 2007 som ako 16 ročný pri víkendových vychádzkach k brehom Dunaja prvýkrát našil boilies pod háčik. Po úspešnom absolvovaní vodičáku a zakúpení prvého auta v roku 2009 som sa tomu začal venovať aktívnejšie. Prvé vychádzky boli nočné, poprípade víkendové.
V roku 2011 sa mi pri predĺženom víkendovom pobyte pri vode podaril prvý kapor, ktorý presiahol 20kg a bol akýsim spúšťačom toho, že som sa tejto lokalite začal venovať naplno. Boli to nespočítateľné noci a dni bez kontaktu s kaprom.
Postupom času, spoznávaním lokality a správaním sa tunajších kaprov, začali prichádzať prvé ryby. V roku 2010 som sa spoznal s človekom, ktorý už kapre aktívne chytal na veľkých priehradách. To ma fascinovalo a po dvoch rokoch sme už sedeli spoločne na brehoch Hrušovskej zdrže. Strávili sme nespočetné dni spoznávaním a mapovaním tejto lokality.
Určité obdobie som nemal toľko času sa tomu venovať naplno, koľko by som chcel, najmä kvôli práci, no naplno som podporoval kamaráta, ktorý na tejto priehrade trávil naozaj veľa času. Obetoval tomu mnoho nocí a dní a napokon ho divoký Dunaj začal obdarovávať nádhernými divokými kaprami.
Robilo mi to naozaj veľkú radosť, že po tom všetkom prichádzalo vytúžené ovocie.
Tým, že Hrušovská zdrž spadá pod chránené vtáčie územie Dunajské luhy, je na tejto lokalite veľa obmedzení. Zo strany pri obci Čunovo je z brehovej časti zákaz lovu až po Polder. Z druhej strany, pri obciach Kalinkovo a Hamuliakovo je síce lov povolený, ale ako je u nás zvykom, je príjazd autom k vode zakázaný a blokovaný rampami. Na ostrovy, ktorých je tu nespočetne veľa a ktoré sú obklopené neuveriteľne krásnou prírodou, je samozrejme väčšinu mesiacov v roku vstup zakázaný. Z tohto dôvodu sme sa začali zaujímať o lovenie z lode. Tým, že sme nemali žiadne informácie o love kaprov z člna, tak sme začali špekulovať ako to vymyslieť. V roku 2014 sme spoločnými silami a svojpomocne vyrobili nadstavby na 6m laminátové pramice . Nemôžme povedať, že to bolo zlé, ale ten správny komfort to ani zďaleka nebol. Vydržať naozaj nepretržitý lov v náročných podmienkach na našej najväčšej rieke, to chcelo niečo priestrannejšie a hlavne stabilnejšie.
V roku 2019 som začal špekulovať nad plavidlom, na ktorom by sme na Dunaji vydržali, spĺňal by normy malého plavidla a nemuseli by sme naň robiť tzv. Lodičák. Po zbieraní informácií a dlhého premýšľania som dospel k záveru, urobiť akési mólo z dvoch veľkých plavákov na spôsob katamaránu s rovnou palubou. Po poriadnom prepočítaní a nákresov vzniklo na papieri akési plávajúce mólo, kde som chcel zachovať brehový spôsob lovu, kde rybár spí v bivaku. Vo februári 2020 sme tento plán nakreslený na papieri zrealizovali a v apríli 2020 sme to prvýkrát spustili na vodu. Po absolvovaní prvého úspešného výletu za dunajskými kaprami v júni toho roku sme zistili, že to bol skvelý nápad. Na tomto plavidle sme strávili veľa nocí a dní aj skrz situácie, aká na svete panuje spojená Covidom, a tým pádom to bol pre nás tento rok akýsi prechodný domov, odkiaľ sme veľa krát cestovali aj do práce.
Myšlienku požičiavania tohto pontónu som mal v hlave už pár rokov a dôvod bol jednoduchý. Viem, že nie je vôbec ľahké vlastniť a starať sa o nejaké plavidlo. Ľudia žijúci v bytoch nemajú možnosť parkovania, a tiež je tu problém s investíciou svojho času a nemalých finančných prostriedkov do vlastného plavidla. Aj napriek tomu sú medzi nami viacerí, ktorí by takúto rybačku na Dunaji chceli zažiť.
Ďalšia vec, ktorá má k tomuto rozhodnutiu zapožičania pontónu priviedla, je zistiť obsádku kaprov na zdrži. Veľa sme sa medzi rybármi rozprávali o tom, či je možné, aby v divokých podmienkach a vodách, na ktoré nie je vyvíjaný tlak rybárov čo sa týka extra prikrmovania, v našom teplotnom pásme pri prirodzenej potrave, mohli ryby dorastať do rozmerov, u akých sme zvyknutí z južných teplejších oblastí Európy. Jednoducho, či je reálne, aby v Dunaji na našom území plávali jedince, ktoré presiahnu 30 kilogramovú hranicu.
Na toto sme dostali odpoveď na jeseň roku 2020, keď sa nám podarilo spoločne s kamarátom uloviť kapra s dĺžkou 113cm, ktorý atakoval hranicu 30kg. Ďalší dostačujúci dôkaz , ktorý nám to potvrdil bolo, že sme také ryby videli pri pozorovaní. Ako inak zistiť to, či nám tu také ryby plavú, ako vyvinúť rozumný tlak na danú lokalitu? Presne pre to vznikla táto myšlienka prenájmu pontónu. Zistiť obsádku rýb na zdrži, umožniť vyskúšať si tento nezabudnuteľný lov z lode komukoľvek, užiť si nádhernú prírodu a súkromie uprostred Dunaja s neobmedzenými možnosťami lovu a v poslednom rade tým, že vytvoríme kvázi neustáli pohyb na vode obmedzíme ataky od tunajších pytliakov, ktorí ešte aj v tejto dobe fungujú organizovane na tejto lokalite.